NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Авансцена Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди талантливи българчета, живеещи в чужбина
6803
Авансцена

Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди талантливи българчета, живеещи в чужбина

Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди днес лауреатите в 28-ото издание на литературния конкурс „Стефан Гечев“, 23-ия конкурс по рисуване „България в моите мечти“ и 15-ото издание на конкурса по пеене „Любка Рондова“. Церемонията по връчване на наградите от традиционните конкурси за деца и юноши от българските общности в чужбина се проведе днес в Националния дворец на децата в София.   По думите на водещата Йоанна Драгнева конкурсите са част от инициативите за популяризиране на българския език и култура сред нашите сънародници зад граница. „Конкурсите имат за цел да стимулират изучаването и опознаването на богатото ни културно наследство, както и да насърчат чувството за национална идентичност сред младите българи, живеещи извън пределите на родината ни“, каза тя

| 07 Август 2024, 16:13 ч.
Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди талантливи българчета, живеещи в чужбина
Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди талантливи българчета, живеещи в чужбина
Снимка © Ваня Сухарова / БТА (ЛФ)

Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди днес лауреатите в 28-ото издание на литературния конкурс „Стефан Гечев“, 23-ия конкурс по рисуване „България в моите мечти“ и 15-ото издание на конкурса по пеене „Любка Рондова“. 

Община Пловдив и фондация „Пловдив 2019“ ще отбележат 10 години от обявяването на града за титуляр и 5 години от провеждането в него на инициативата Европейска столица на културата (ЕСК) с концерт на 5 септември и фестивал "Улица Станционна".

Той ще се проведе от 5-ти до 8-ми септември на улица „Иван Вазов“, каза в интервю заместник-кметът по „Култура, археология и туризъм“ на Пловдив Пламен Панов. 

Пловдив спечели титлата през 2014 година и заедно с град Матера в Италия имаше пет години за подготовката и реализирането на стотици събития.

През 2019 година се организираха над 350 проекта, включващи 900 събития. Средствата за цялата програма за подготовка и реализация на Европейската столица на културата бяха около 16 млн. лева.

През 2019 г. в града се откриха две нови галерии, реновира се изцяло градския

За седми път Община Севлиево организира рок фест „Хоталич“. 

Тази година събитието ще се състои на 23 и 24 август, съобщиха от местната администрация. 

На 23 август, петък, на сцената на средновековната крепост ще се качат "Керана и космонавтите", следвани от "Конкурент" и "Фанданго“, а за финал е най-доброто от "Мери бойс бенд", посочват организаторите. 

Вторият фестивален ден по традиция стартира със севлиевска група - тази година това са Pretty Angelic. След тях на сцената ще излязат Team Dream, Caliberty и Милена, а хедлайнерите "Кикимора" ще забиват до късно и обещават невиждан купон, допълват от Община Севлиево. 

„Радвам се, че "Хоталич" се наложи като рок дестинация. Общината и нашите партньори правим всичко възможно събитието да е достъпно за максимално широк кръг хора и затова за седма поредна година не продаваме

Изложба, озаглавена „Голо тяло и еротика“ и подредена в Художествена галерия „Недялко Каранешев“ в Горна Оряховица, представя 46 творби на български художници от няколко поколения.

Картините са част от личната колекция на доц. д-р Пламен Пъчев, преподавател по международни икономически отношения в Югозападния университет в Благоевград, съобщиха от пресцентъра на Община Горна Оряховица. 

В експозицията са включени творби на Владимир Димитров - Майстора, Илия Бешков, Илия Петров, Васил Стоилов, Иван Лазаров. Изложбата представя имена от по-старото поколение художници, като проф. Валентин Старчев, акад. Румен Скорчев, Наум Хаджимладенов, проф. Петър Чуховски, Дора Бонева, Димитър Казаков. Отделено е място и на съвременни автори - проф. Греди Асса, проф. Маня Вапцарова, Надежда Кутева, Мария Духтева, Калин Николов, Тони и Йордан Тодорови, Илиян Савков. 

Самия

Пернишката художничка Радослава Манова - Раде е одобрена за участие в международна изложба, посветена на темата за човешките права и достойнство в Италия. Това съобщи тя. Проявата се провежда за осемнайсти път от CreActivity SRL Fondazione Campana dei Caduti In collaboration. 

Официален партньор на изявата е ЮНЕСКО.  

Официалното откриване на експозицията е на 8 юни т.г. в гр. Роверето, а картините ще могат да се разгледат до 8 октомври. 

Мотото на изложбата е "163 художници говорят за правото на достоен живот за всички хора по света".
 
Свои работи ще покажат творци от 32 страни, сред които Белгия, Бразилия, Канада, САЩ, Япония, Чехия, Китай, Франция, Германия, Италия, Португалия, Испания, Гърция, Полша, Колумбия, Венецуела, Сърбия и др.  

България ще е представена от Манова с масленото платно "В заедност приютени" с размери

Международният филмов фестивал „Любовта е лудост“ тази година е изключително силен с това, че ни представя много различни автори. Това издание е още по-добро от миналогодишното, каза режисьорът Момчил Карамитев, който е председател на журито на форума.

Заедно с него филмите от конкурса оценяват турският режисьор и продуцент Ахмед Бояджиоглу и унгарският режисьор Исти Мадарас. 

Според Карамитев още първото заглавие в програмата, с което се откри фестивалът, „Все още има утре“ на режисьорката Паола Кортелези, която изпълнява и главната роля, е показало, че в киното е важна както драмата, така и забавлението. В него има намигване към неореализма, защото е черно-бял. Историята показва истинска драма с проблеми с домашно насилие, но по един много приятен и динамичен начин, посочи той. 

Карамитев намира за много добри и двата филма с

Церемонията по връчване на наградите от традиционните конкурси за деца и юноши от българските общности в чужбина се проведе днес в Националния дворец на децата в София.  

По думите на водещата Йоанна Драгнева конкурсите са част от инициативите за популяризиране на българския език и култура сред нашите сънародници зад граница. 

„Конкурсите имат за цел да стимулират изучаването и опознаването на богатото ни културно наследство, както и да насърчат чувството за национална идентичност сред младите българи, живеещи извън пределите на родината ни“, каза тя. 

Аз съм част от тези конкурси в последните 25 години. За тези години интересът не намалява, напротив – увеличава се, каза Татяна Досева, директор на Националния дворец на децата. 

По думите й тези конкурси са прекрасна възможност за нашите съотечественици от всички кътчета на земното кълбо да имат възможност да предават и да изразяват своите чувства, своите впечатления, своите знания, своите мисли за България. 

Картина на Тициан, намерена в найлонова торба, след като беше обявена за открадната, е продадена за 17,6 млн. британски лири, съобщи Би Би Си.

"Почивка по пътя към Египет", рисувана от венецианския художник Тициан по времето, когато е едва двайсетгодишен - през 1510 г., беше продадена на аукцион в Лондон, организиран от "Кристис".

Картината е била открадната от гостна стая в имението Лонглийт в Уилтшър, Великобритания, през 1995 г. Седем години по-късно платното е открито без рамката в пластмасова торба в Лондон. 

Цената, на която е продадена картината на аукциона, е рекордна за творба на Тициан, обявиха от "Кристис".

Лорд Бат, който наследи баща си, маркиза на Бат, през 2020 г., е собственик на имението Лонглийт. По думите му картината има изключителна история. 

Картината изобразява Дева Мария с малкия Исус и Йосиф. Тя е с ширина 60 с

Българската компания „Дерида“ прави днес премиера в мавзолея на археологическия парк „Виминациум“, в Сърбия. Танцовият пърформанс ChronoRay е копродукция с Белградския археологически институт и е част от проекта Dancing Histor(y)ies, който цели да срещне историческото наследство със съвременния танц, като му вдъхне нов живот и създаде връзка между миналото и настоящето, разказват от „Дерида“.

Премиерата е и част от фестивала ReMoving Borders на „Виминациум“.

Хореографията и постановката на ChronoRay са на Живко Желязков, артистичен директор на Derida Dance Center. Специалното визуално въздействие в спектакъла е изградено с видео мапинг и 3D прожектиране, което преобразява внушителната среда на мавзолея. То е на Ивелина Иванова, която е част от Studio P

Над 2500 посетители са посетили събитието "Фестивалия" в Пазарджик. То включваше музикални изпълнения, културни изживявания и атракции, а повече от 500 награди бяха раздадени само в първия ден на фестивала, съобщиха от пресцентъра на Община Пазарджик.

Във събитието участие са се представили и над 25 изложители на различни видове продукция, добавят още те.

Припомняме, че есенният културен фестивал, който продължи три дни, се проведе за пръв път в Пазарджик. Част от изпълнителите, които взеха участие бяха група "Сигнал", Пецата, "Ахат", Rocka Rolla и Приятели, DJ Momo, DJ Joko, DJ Megamix, DJ Fireboyy, Георги Джалъзов и Silent Madness.

Бетовен, Моцарт и Брамс звучат в концерт на Нов симфоничен оркестър, който ще се състои на 1 юли в зала „България“, съобщават от оркестъра.

Диригент е Петко Димитров, а солист – Инес Симеонова.

„Крехката, нощна атмосфера на втората част се носи от нежната настойчивост на непрекъснато движещ се акомпанимент от три фигури“, казва Орин Хауърд, музиковед на Филаделфийската филхармония за Концерта за пиано и оркестър в до мажор на Моцарт, който е част от програмата на 1 юли. 

Във възстановеното от Шуман през 1853 г. списание „Нови пътища“ той възкликва, че „това са скрити симфонии“ за камерната музика на съвсем младия Йоханес Брамс. През 1997 г. в размишленията си за търпението, когато се изправиш пред нотния текст, Юлия Христова (основател и президент на Нов с

Русенският музей получи като дарение шестнайсетмилиметров кинопрожекционен апарат "Украйна 5".

Той е произведен преди 50 години и е притежание на Едварт Лебикян, като е използван за домашни прожекции. Това съобщи Силвия Трифонова от културния институт. 

Тя обясни, че читалища, клубове и места, в които е имало подвижни кина, са се снабдявали с киноленти по заявка, изпълнявана от съществуващото тогава Държавно предприятие "Разпространение на филми" - Горна Оряховица, а пратките пристигали в специални кутии чрез Български държавни железници. 

Дарението включва и оригинален звукоусилвател, предназначен за машината.

Трифонова каза още, че Едварт Лебикян и неговият брат Хачик Лебикян са запалени кинолюбители, а страстта им към киното и фотографията се формира от баща им. 

Двамата братя дарили на музея в края на миналата година стъклени

„Това е много важно, защото то ги прави пълноправна част от нас“, отбеляза тя.

Райна Манджукова, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за българите в чужбина припомни, че през 1994 година с колегата й Георги Василев и по идея на писателя Стефан Гечев са основали литературния конкурс с наименованието „Знай своя род и език“. 

„Направихме го именно с тази цел, с тази задача – да се опитаме да върнем емоционално в България нашите деца в чужбина. Тези, които са родни там, или тези, които току-що са заминали - те не са избрали този път. Този жребий е бил избран от техните родители, баби и дядовци или техните далечни предци. Но точно тези предци пазят България в сърцата си и те са предали това знание за България на своите деца там, в чужбина. И ние тук, в България, трябваше да протегнем ръка на тези българи, които искат да имат връзка с България“, разказа тя. 

Според нея можеш да бъдеш българин и да си полезен за България, независимо къде се намираш. „И нашите конкурси са посветени именно на това - да приобщаваме децата към българското, към българския дух, към България, към българските традиции от най-малка възраст“, обясни Манджукова.

Вицепрезидентът на България Илияна Йотова бе изпратила поздравителен адрес, в който отбелязва, че чрез 28-ото издание на литературния конкурс „Стефан Гечев“, 23-ото издание на конкурса по рисуване „България в моите мечти“ и 15-ото издание на конкурса по пеене „Любка Рондова“ Изпълнителната агенция за българите в чужбина неотклонно популяризира българското творчество, почита традициите във фолклора ни и укрепва връзката на най-младите ни сънародници със силния български дух. 

„Нека родителите, учителите, заедно с българите от близо и далеч да насърчават все така смелостта на учениците да изразяват чувствата си чрез изкуство“, призова тя. 

Носителите на първите награди в трите конкурса ще прекарат десет дни на българското Черноморие, като още утре заминават за село Бродилово, обяви Райна Манджукова. 

ЛИТЕРАТУРЕН КОНКУРС „СТЕФАН ГЕЧЕВ“

Отличените в литературния конкурс „Стефан Гечев“ са 18. Елена Костова от САЩ получи специалната награда за най-малък участник. С Гран при бяха наградени Дейв-Стивън Ерон от Българско училище „Родна реч омайна" в Париж (Франция), Борис Будай от Българско училище за роден език в Будапеща (Унгария), Дарина Генова, село Ореховка, (Украйна) и Мартин Тодоров от училище „Св. св. Кирил и Методий", Истанбул (Турция).

Първа награда получиха Северина Маринова от училище „Васил Левски", Атина (Гърция), Закариа Хаифалла от Българско училище в Никозия, Кипър, Цветелина Тодорова от училище „Златен век", Нюрнберг (Германия), Гергана Ненкова от българско училище „Иван Станчов“, Стефан Ступак от българско училище „Иван Вазов", Париж (Франция), Батист Домусчиев от Българско училище „Христо Ботев", Страсбург (Франция), Елена Вучарова от Българско училище „Пейо Яворов", Милано (Италия) и Девора Константинова от българско училище „Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон (Великобритания).

Втора награда бе присъдена на Ралица Димова от българско училище „Св. Седмочисленици", Тарагона (Испания),  Виктория Волкова, с. Ореховка, към български център „Аз Буки Веди“ към Конгреса на българите в Украйна и Екатерина Буньов от гимназиално училище „Нестор Опреан", Румъния.

С трета награда си тръгнаха Анастасия Станкова от български център „Аз Буки Веди“ към Конгреса на българите в Украйна и Калоян Константиков от Великотритал. С поощрителна награда бяха отличени Любо Маджаров от Българското училище в Берлин, Александра Гулева от българското училище „Св. св. Кирил и - Методий“ в Австрия.

КОНКУРС ПО РИСУВАНЕ „БЪЛГАРИЯ В МОИТЕ МЕЧТИ“

В конкурса за рисунка поощрителна награда получиха Бояна Монтес Илиева от Мерида (Мексико), Дейв-Стивън Ерон от  българско училище „Родна реч омайна" в Париж (Франция) и Даниела Карамочева от българско училище „Проф. Иван Шишманов“ Виена (Австрия).

Трета награда отиде при Даяна Вълчев от българско училище „Пламъче" в Милтън Кийнс (Великобритания), Сияна Георгиева Алексиева от Българско училище „Азбукарче“ в гр. Глазгоу (Шотландия), Теодор Начевски от училище „Българче“ в Лондон и Радост Йорданова от българско училище „Васил Левски“ в Хамбург (Германия).

Втора награда бе присъдена на Стефания Николова от българско училище „Българче“ в град Крю (Великобритания),  Рубина Бежай от българско училище „Христо Ботев" в град Тирана (Албания), Нил Чобан от българско училище „Св. св. Кирил и Методий" в Истанбул (Турция), Клара Гоцева от училище „Българче“ в Лондон (Великобритания), Димитрия Митева от българско училище „Св. Климент Охридски" - Лимасол (Кипър).

Журито определи първа награда за рисунка за Александра Тихов от училище „Българче" в Лондон (Великобритания), Янко Кривчев от българско училище „Св. вмчк Георги Зограф“, гр. Солун (Гърция), Ан-Мишел Ерон от българско училище „Родна реч омайна“ в Париж (Франция), Иван Митев от Български културно-просветен център „Аз Буки Веди" - гр. Болград (Украйна).

КОНКУРС ЗА ПЕЕНЕ „ЛЮБКА РОНДОВА“

В конкурса за пеене „Любка Рондова“ специална награда за най-малък участник получи Микаела Навас Ганчева от Малага (Испания). Заради големия брой талантливи участници от Български фолклорен хор „Магия“, Лондон и национално училище „Българче", Дубай, организаторите тази година връчиха специални награди - плакети, на двете вокални школи. Поощрителни награда получиха Михаела Попова от Лондон (Великобритания), Хует Изабел и Кристиян Крумови от Дубай.

В категорията до 10 години с трета награда си тръгнаха Рада Попова от Дубай (ОАЕ) и детски хор „Звънче" от с. Стар Бешенов (Румьния).  Втора награда бе присъдена на Ванина Стуки от Брюксел (Белгия), Емма Куцарова от Торонто (Канада) и Доминика Янева от с. Криничное (Украйна). Първа награда отиде при Миа Дражева от Кеймбридж (Великобритания), Ивана Александрова от Лондон (Великобритания), Ния Недева от Лондон (Великобритания), дует Димана Ненова и Раян Баркауи от Дубай (ОАЕ).

В категорията от 11 г. до 14 г. трета награда получи Екатерина Буньов от с. Стар Бешенов (Румъния). Втората награда бе присъдена на София Олатеру от Лондон (Великобритания). А с първа награда бяха отличени Олег Шлопак от с. Городне, (Украйна), Сържана Миланов от Цариброд, (Сърбия), Рая Крибел от Саарбрюкен (Германия), ансамбъл „Карамелки“ от с. Криниччно (Украйна). 

Трета награда в категорията от 15 г. до 18 г. отиде при вокална група „ЛаМиСолия" от Лимасол, Кипър. С първа награда бяха отличени дует сестри Кирови от Тараклия (Молдова).

Журито даде Гран при  на трио „Конопушки" от Городнески Лицей, с. Городне, Болград (Украйна).

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
500-години история: Театър на сенките „Карагьозис“
Театър на сенките „Карагьозис“ с над 500-годишна история от Гърция ще гостува на град Пазарджик, съобщиха от местната администрация. На 21-ви септември  в "Градин ...
Започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“
Във Варна започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. В конкурсната програма ще се състезават 15 пълнометражни, 20 късометражни филма ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
Русенската опера представя премиерно "Севилският бръснар"
Русенската опера ще представи премиерно "Севилският бръснар" на 20 септември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.  Реж ...
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
Първата самостоятелна изложба на Иван Пазламачев в София след 33 години работа зад океана ще бъде подредена в галерия „Астри“. Експозицията живопис ще бъде открита на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Тикер в 20:00 ч.
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното изда ...
Начало Авансцена
6803
Авансцена

Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди талантливи българчета, живеещи в чужбина

Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди днес лауреатите в 28-ото издание на литературния конкурс „Стефан Гечев“, 23-ия конкурс по рисуване „България в моите мечти“ и 15-ото издание на конкурса по пеене „Любка Рондова“.По думите на водещата Йоанна Драгнева конкурсите са част от инициативите за популяризиране на българския език и култура сред нашите сънародници зад граница.

| 07 Август 2024, 16:13 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди талантливи българчета, живеещи в чужбина
Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди талантливи българчета, живеещи в чужбина
Снимка © Ваня Сухарова / БТА (ЛФ)

Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди днес лауреатите в 28-ото издание на литературния конкурс „Стефан Гечев“, 23-ия конкурс по рисуване „България в моите мечти“ и 15-ото издание на конкурса по пеене „Любка Рондова“. 

Церемонията по връчване на наградите от традиционните конкурси за деца и юноши от българските общности в чужбина се проведе днес в Националния дворец на децата в София.  

Община Пловдив и фондация „Пловдив 2019“ ще отбележат 10 години от обявяването на града за титуляр и 5 години от провеждането в него на инициативата Европейска столица на културата (ЕСК) с концерт на 5 септември и фестивал "Улица Станционна".

Той ще се проведе от 5-ти до 8-ми септември на улица „Иван Вазов“, каза в интервю заместник-кметът по „Култура, археология и туризъм“ на Пловдив Пламен Панов. 

Пловдив спечели титлата през 2014 година и заедно с град Матера в Италия имаше пет години за подготовката и реализирането на стотици събития.

През 2019 година се организираха над 350 проекта, включващи 900 събития. Средствата за цялата програма за подготовка и реализация на Европейската столица на културата бяха около 16 млн. лева.

През 2019 г. в града се откриха две нови галерии, реновира се изцяло градския

За седми път Община Севлиево организира рок фест „Хоталич“. 

Тази година събитието ще се състои на 23 и 24 август, съобщиха от местната администрация. 

На 23 август, петък, на сцената на средновековната крепост ще се качат "Керана и космонавтите", следвани от "Конкурент" и "Фанданго“, а за финал е най-доброто от "Мери бойс бенд", посочват организаторите. 

Вторият фестивален ден по традиция стартира със севлиевска група - тази година това са Pretty Angelic. След тях на сцената ще излязат Team Dream, Caliberty и Милена, а хедлайнерите "Кикимора" ще забиват до късно и обещават невиждан купон, допълват от Община Севлиево. 

„Радвам се, че "Хоталич" се наложи като рок дестинация. Общината и нашите партньори правим всичко възможно събитието да е достъпно за максимално широк кръг хора и затова за седма поредна година не продаваме

Изложба, озаглавена „Голо тяло и еротика“ и подредена в Художествена галерия „Недялко Каранешев“ в Горна Оряховица, представя 46 творби на български художници от няколко поколения.

Картините са част от личната колекция на доц. д-р Пламен Пъчев, преподавател по международни икономически отношения в Югозападния университет в Благоевград, съобщиха от пресцентъра на Община Горна Оряховица. 

В експозицията са включени творби на Владимир Димитров - Майстора, Илия Бешков, Илия Петров, Васил Стоилов, Иван Лазаров. Изложбата представя имена от по-старото поколение художници, като проф. Валентин Старчев, акад. Румен Скорчев, Наум Хаджимладенов, проф. Петър Чуховски, Дора Бонева, Димитър Казаков. Отделено е място и на съвременни автори - проф. Греди Асса, проф. Маня Вапцарова, Надежда Кутева, Мария Духтева, Калин Николов, Тони и Йордан Тодорови, Илиян Савков. 

Самия

Пернишката художничка Радослава Манова - Раде е одобрена за участие в международна изложба, посветена на темата за човешките права и достойнство в Италия. Това съобщи тя. Проявата се провежда за осемнайсти път от CreActivity SRL Fondazione Campana dei Caduti In collaboration. 

Официален партньор на изявата е ЮНЕСКО.  

Официалното откриване на експозицията е на 8 юни т.г. в гр. Роверето, а картините ще могат да се разгледат до 8 октомври. 

Мотото на изложбата е "163 художници говорят за правото на достоен живот за всички хора по света".
 
Свои работи ще покажат творци от 32 страни, сред които Белгия, Бразилия, Канада, САЩ, Япония, Чехия, Китай, Франция, Германия, Италия, Португалия, Испания, Гърция, Полша, Колумбия, Венецуела, Сърбия и др.  

България ще е представена от Манова с масленото платно "В заедност приютени" с размери

Международният филмов фестивал „Любовта е лудост“ тази година е изключително силен с това, че ни представя много различни автори. Това издание е още по-добро от миналогодишното, каза режисьорът Момчил Карамитев, който е председател на журито на форума.

Заедно с него филмите от конкурса оценяват турският режисьор и продуцент Ахмед Бояджиоглу и унгарският режисьор Исти Мадарас. 

Според Карамитев още първото заглавие в програмата, с което се откри фестивалът, „Все още има утре“ на режисьорката Паола Кортелези, която изпълнява и главната роля, е показало, че в киното е важна както драмата, така и забавлението. В него има намигване към неореализма, защото е черно-бял. Историята показва истинска драма с проблеми с домашно насилие, но по един много приятен и динамичен начин, посочи той. 

Карамитев намира за много добри и двата филма с

По думите на водещата Йоанна Драгнева конкурсите са част от инициативите за популяризиране на българския език и култура сред нашите сънародници зад граница. 

„Конкурсите имат за цел да стимулират изучаването и опознаването на богатото ни културно наследство, както и да насърчат чувството за национална идентичност сред младите българи, живеещи извън пределите на родината ни“, каза тя. 

Картина на Тициан, намерена в найлонова торба, след като беше обявена за открадната, е продадена за 17,6 млн. британски лири, съобщи Би Би Си.

"Почивка по пътя към Египет", рисувана от венецианския художник Тициан по времето, когато е едва двайсетгодишен - през 1510 г., беше продадена на аукцион в Лондон, организиран от "Кристис".

Картината е била открадната от гостна стая в имението Лонглийт в Уилтшър, Великобритания, през 1995 г. Седем години по-късно платното е открито без рамката в пластмасова торба в Лондон. 

Цената, на която е продадена картината на аукциона, е рекордна за творба на Тициан, обявиха от "Кристис".

Лорд Бат, който наследи баща си, маркиза на Бат, през 2020 г., е собственик на имението Лонглийт. По думите му картината има изключителна история. 

Картината изобразява Дева Мария с малкия Исус и Йосиф. Тя е с ширина 60 с

Българската компания „Дерида“ прави днес премиера в мавзолея на археологическия парк „Виминациум“, в Сърбия. Танцовият пърформанс ChronoRay е копродукция с Белградския археологически институт и е част от проекта Dancing Histor(y)ies, който цели да срещне историческото наследство със съвременния танц, като му вдъхне нов живот и създаде връзка между миналото и настоящето, разказват от „Дерида“.

Премиерата е и част от фестивала ReMoving Borders на „Виминациум“.

Хореографията и постановката на ChronoRay са на Живко Желязков, артистичен директор на Derida Dance Center. Специалното визуално въздействие в спектакъла е изградено с видео мапинг и 3D прожектиране, което преобразява внушителната среда на мавзолея. То е на Ивелина Иванова, която е част от Studio P

Над 2500 посетители са посетили събитието "Фестивалия" в Пазарджик. То включваше музикални изпълнения, културни изживявания и атракции, а повече от 500 награди бяха раздадени само в първия ден на фестивала, съобщиха от пресцентъра на Община Пазарджик.

Във събитието участие са се представили и над 25 изложители на различни видове продукция, добавят още те.

Припомняме, че есенният културен фестивал, който продължи три дни, се проведе за пръв път в Пазарджик. Част от изпълнителите, които взеха участие бяха група "Сигнал", Пецата, "Ахат", Rocka Rolla и Приятели, DJ Momo, DJ Joko, DJ Megamix, DJ Fireboyy, Георги Джалъзов и Silent Madness.

Бетовен, Моцарт и Брамс звучат в концерт на Нов симфоничен оркестър, който ще се състои на 1 юли в зала „България“, съобщават от оркестъра.

Диригент е Петко Димитров, а солист – Инес Симеонова.

„Крехката, нощна атмосфера на втората част се носи от нежната настойчивост на непрекъснато движещ се акомпанимент от три фигури“, казва Орин Хауърд, музиковед на Филаделфийската филхармония за Концерта за пиано и оркестър в до мажор на Моцарт, който е част от програмата на 1 юли. 

Във възстановеното от Шуман през 1853 г. списание „Нови пътища“ той възкликва, че „това са скрити симфонии“ за камерната музика на съвсем младия Йоханес Брамс. През 1997 г. в размишленията си за търпението, когато се изправиш пред нотния текст, Юлия Христова (основател и президент на Нов с

Русенският музей получи като дарение шестнайсетмилиметров кинопрожекционен апарат "Украйна 5".

Той е произведен преди 50 години и е притежание на Едварт Лебикян, като е използван за домашни прожекции. Това съобщи Силвия Трифонова от културния институт. 

Тя обясни, че читалища, клубове и места, в които е имало подвижни кина, са се снабдявали с киноленти по заявка, изпълнявана от съществуващото тогава Държавно предприятие "Разпространение на филми" - Горна Оряховица, а пратките пристигали в специални кутии чрез Български държавни железници. 

Дарението включва и оригинален звукоусилвател, предназначен за машината.

Трифонова каза още, че Едварт Лебикян и неговият брат Хачик Лебикян са запалени кинолюбители, а страстта им към киното и фотографията се формира от баща им. 

Двамата братя дарили на музея в края на миналата година стъклени

Аз съм част от тези конкурси в последните 25 години. За тези години интересът не намалява, напротив – увеличава се, каза Татяна Досева, директор на Националния дворец на децата. 

По думите й тези конкурси са прекрасна възможност за нашите съотечественици от всички кътчета на земното кълбо да имат възможност да предават и да изразяват своите чувства, своите впечатления, своите знания, своите мисли за България. 

„Това е много важно, защото то ги прави пълноправна част от нас“, отбеляза тя.

Райна Манджукова, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за българите в чужбина припомни, че през 1994 година с колегата й Георги Василев и по идея на писателя Стефан Гечев са основали литературния конкурс с наименованието „Знай своя род и език“. 

„Направихме го именно с тази цел, с тази задача – да се опитаме да върнем емоционално в България нашите деца в чужбина. Тези, които са родни там, или тези, които току-що са заминали - те не са избрали този път. Този жребий е бил избран от техните родители, баби и дядовци или техните далечни предци. Но точно тези предци пазят България в сърцата си и те са предали това знание за България на своите деца там, в чужбина. И ние тук, в България, трябваше да протегнем ръка на тези българи, които искат да имат връзка с България“, разказа тя. 

Според нея можеш да бъдеш българин и да си полезен за България, независимо къде се намираш. „И нашите конкурси са посветени именно на това - да приобщаваме децата към българското, към българския дух, към България, към българските традиции от най-малка възраст“, обясни Манджукова.

Вицепрезидентът на България Илияна Йотова бе изпратила поздравителен адрес, в който отбелязва, че чрез 28-ото издание на литературния конкурс „Стефан Гечев“, 23-ото издание на конкурса по рисуване „България в моите мечти“ и 15-ото издание на конкурса по пеене „Любка Рондова“ Изпълнителната агенция за българите в чужбина неотклонно популяризира българското творчество, почита традициите във фолклора ни и укрепва връзката на най-младите ни сънародници със силния български дух. 

„Нека родителите, учителите, заедно с българите от близо и далеч да насърчават все така смелостта на учениците да изразяват чувствата си чрез изкуство“, призова тя. 

Носителите на първите награди в трите конкурса ще прекарат десет дни на българското Черноморие, като още утре заминават за село Бродилово, обяви Райна Манджукова. 

ЛИТЕРАТУРЕН КОНКУРС „СТЕФАН ГЕЧЕВ“

Отличените в литературния конкурс „Стефан Гечев“ са 18. Елена Костова от САЩ получи специалната награда за най-малък участник. С Гран при бяха наградени Дейв-Стивън Ерон от Българско училище „Родна реч омайна" в Париж (Франция), Борис Будай от Българско училище за роден език в Будапеща (Унгария), Дарина Генова, село Ореховка, (Украйна) и Мартин Тодоров от училище „Св. св. Кирил и Методий", Истанбул (Турция).

Първа награда получиха Северина Маринова от училище „Васил Левски", Атина (Гърция), Закариа Хаифалла от Българско училище в Никозия, Кипър, Цветелина Тодорова от училище „Златен век", Нюрнберг (Германия), Гергана Ненкова от българско училище „Иван Станчов“, Стефан Ступак от българско училище „Иван Вазов", Париж (Франция), Батист Домусчиев от Българско училище „Христо Ботев", Страсбург (Франция), Елена Вучарова от Българско училище „Пейо Яворов", Милано (Италия) и Девора Константинова от българско училище „Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон (Великобритания).

Втора награда бе присъдена на Ралица Димова от българско училище „Св. Седмочисленици", Тарагона (Испания),  Виктория Волкова, с. Ореховка, към български център „Аз Буки Веди“ към Конгреса на българите в Украйна и Екатерина Буньов от гимназиално училище „Нестор Опреан", Румъния.

С трета награда си тръгнаха Анастасия Станкова от български център „Аз Буки Веди“ към Конгреса на българите в Украйна и Калоян Константиков от Великотритал. С поощрителна награда бяха отличени Любо Маджаров от Българското училище в Берлин, Александра Гулева от българското училище „Св. св. Кирил и - Методий“ в Австрия.

КОНКУРС ПО РИСУВАНЕ „БЪЛГАРИЯ В МОИТЕ МЕЧТИ“

В конкурса за рисунка поощрителна награда получиха Бояна Монтес Илиева от Мерида (Мексико), Дейв-Стивън Ерон от  българско училище „Родна реч омайна" в Париж (Франция) и Даниела Карамочева от българско училище „Проф. Иван Шишманов“ Виена (Австрия).

Трета награда отиде при Даяна Вълчев от българско училище „Пламъче" в Милтън Кийнс (Великобритания), Сияна Георгиева Алексиева от Българско училище „Азбукарче“ в гр. Глазгоу (Шотландия), Теодор Начевски от училище „Българче“ в Лондон и Радост Йорданова от българско училище „Васил Левски“ в Хамбург (Германия).

Втора награда бе присъдена на Стефания Николова от българско училище „Българче“ в град Крю (Великобритания),  Рубина Бежай от българско училище „Христо Ботев" в град Тирана (Албания), Нил Чобан от българско училище „Св. св. Кирил и Методий" в Истанбул (Турция), Клара Гоцева от училище „Българче“ в Лондон (Великобритания), Димитрия Митева от българско училище „Св. Климент Охридски" - Лимасол (Кипър).

Журито определи първа награда за рисунка за Александра Тихов от училище „Българче" в Лондон (Великобритания), Янко Кривчев от българско училище „Св. вмчк Георги Зограф“, гр. Солун (Гърция), Ан-Мишел Ерон от българско училище „Родна реч омайна“ в Париж (Франция), Иван Митев от Български културно-просветен център „Аз Буки Веди" - гр. Болград (Украйна).

КОНКУРС ЗА ПЕЕНЕ „ЛЮБКА РОНДОВА“

В конкурса за пеене „Любка Рондова“ специална награда за най-малък участник получи Микаела Навас Ганчева от Малага (Испания). Заради големия брой талантливи участници от Български фолклорен хор „Магия“, Лондон и национално училище „Българче", Дубай, организаторите тази година връчиха специални награди - плакети, на двете вокални школи. Поощрителни награда получиха Михаела Попова от Лондон (Великобритания), Хует Изабел и Кристиян Крумови от Дубай.

В категорията до 10 години с трета награда си тръгнаха Рада Попова от Дубай (ОАЕ) и детски хор „Звънче" от с. Стар Бешенов (Румьния).  Втора награда бе присъдена на Ванина Стуки от Брюксел (Белгия), Емма Куцарова от Торонто (Канада) и Доминика Янева от с. Криничное (Украйна). Първа награда отиде при Миа Дражева от Кеймбридж (Великобритания), Ивана Александрова от Лондон (Великобритания), Ния Недева от Лондон (Великобритания), дует Димана Ненова и Раян Баркауи от Дубай (ОАЕ).

В категорията от 11 г. до 14 г. трета награда получи Екатерина Буньов от с. Стар Бешенов (Румъния). Втората награда бе присъдена на София Олатеру от Лондон (Великобритания). А с първа награда бяха отличени Олег Шлопак от с. Городне, (Украйна), Сържана Миланов от Цариброд, (Сърбия), Рая Крибел от Саарбрюкен (Германия), ансамбъл „Карамелки“ от с. Криниччно (Украйна). 

Трета награда в категорията от 15 г. до 18 г. отиде при вокална група „ЛаМиСолия" от Лимасол, Кипър. С първа награда бяха отличени дует сестри Кирови от Тараклия (Молдова).

Журито даде Гран при  на трио „Конопушки" от Городнески Лицей, с. Городне, Болград (Украйна).

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
500-години история: Театър на сенките „Карагьозис“
Започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Русенската опера представя премиерно "Севилският бръснар"
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Калейдоскоп
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.